Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów pijawkami lekarskimi

Coraz częściej poszukując możliwości radzenia sobie z chorobami i wszelkimi dolegliwościami staramy się odejść od środków farmakologicznych i chemicznych. Gabinety medycyny niekonwencjonalnej przeżywają prawdziwe oblężenie. Od kilku lat obserwujemy również wciąż rosnące zainteresowanie hirudoterapią. Leczenie pijawkami może być stosowane nawet przy poważnych schorzeniach, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów.

Czym jest hirudoterapia?

Hirudoterapia jest jedną z gałęzi medycyny naturalnej. Jej korzenie sięgają czasów starożytnych – stosowana była już przez Hipokratesa. Co ciekawe, aż do końca XIX wieku była podstawową metodą leczenia w szpitalach! Dziś ponownie zaczęto doceniać tajemniczą moc pijawek.

Okazuje się, że te stworzenia doskonale radzą sobie na przykład w przypadku chorób serca, nadciśnienia, niedociśnienia, chorób płuc, oskrzeli, przewodu pokarmowego, wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy, wysokiego cholesterolu, alergii, chorób skóry, żylaków, zakrzepowego zapalenia żył, trudno gojących się ran i… wielu, wielu innych. Terapia ta jest nawet stosowana dla przyspieszenia gojenia po operacjach plastycznych i przeszczepach skóry!

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Pijawki mogą okazać się skuteczne także przy bardzo poważnych schorzeniach, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba prowadzi do destrukcji stawów, ich zniekształcenia, przykurczów i upośledzenia funkcji, a ostatecznie bywa najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, postępującego inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Tylko w Polsce odnotowuje się od 8–16 tysięcy nowych przypadków rocznie. Łącznie problem dotyczy około 350 tysięcy Polaków.

Niestety do tej pory nie udało się wynaleźć leku, który umożliwiałby całkowite wyleczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Nadzieją dla chorych są… pijawki. Potwierdzają to sami pacjenci – po kilku zabiegach ból ustąpił i było widać wyraźnie poprawiających się ich stan fizyczny i psychiczny. Jak to możliwe? Cały sekret pijawek tkwi w hirudozwiązkach, które znajdują się w ich gruczołach ślinowych. Mimo mnóstwa prób koncernów farmaceutycznych ich właściwości są nie do podrobienia! Dostają się one do organizmu człowieka w momencie, gdy pijawka przywiera do ciała swojej „ofiary”. Na dodatek ślina pijawek zawiera między innymi substancje znieczulające. Dzięki temu terapia z wykorzystaniem pijawek jest prawie bezbolesna.