Leczenie pijawkami

Hirudoterapia czyli leczenie pijawkami – jak wygląda zabieg?

 

leczenie pijawkami

leczenie pijawkami

Z leczeniem pijawkami związane są różne mity. Najpopularniejszy jest chyba ten, że ich niezwykłe działanie to zasługa upuszczania tzw. “złej krwi”. Kiedyś hirudoterapia była bardzo popularna. Już w starożytności używana była przez Hipokratesa, a do końca XIX wieku była podstawową metodą leczenia w szpitalach. Obecnie przeżywa swój renesans. Skąd biorą się lecznicze właściwości pijawek? Jak stawia się pijawki?

 

Skąd biorą się lecznicze właściwości pijawek?

Do tej pory niektórzy uważają, że pijawki wysysają z nas “złą krew”. Jednak lecznicze właściwości, pijawki zawdzięczają tajemniczym hirudozwiązkom, które znajdują się w ich gruczołach ślinowych. Jest ich ponad 110, jednak nie wszystkie zostały sklasyfikowane i nazwane. Związki te przenikają do organizmu pacjenta, powodując biochemiczne zmiany, mające wpływ na zdrowie. Wśród nich znajdują się m. in.:

 

 • hirudyna – mająca działanie przeciwzakrzepowe
 • gilatyna – o działaniu antyprzerzutowym
 • aparyza – upłynniająca krew i zmniejszająca jej lepkość
 • hementyna – potrafiąca rozbijać powstałe w organizmie zakrzepy

To oczywiście tylko niektóre związki. Znajdują się tu także substancje antynowotworowe, przeciwbólowe czy rozszerzające naczynia krwionośne. Nic dziwnego, że pijawki przez wiele osób nazywane są mini laboratorium medycznym.

 

Jak wygląda zabieg leczenia pijawkami?

Na początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem na temat ewentualnych chorób i przyjmowanych leków. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, przystępujemy do działania. Do zabiegu używane są pijawki hodowane w warunkach laboratoryjnych. W żadnym wypadku nie wolno korzystać z tych, które wyławiane są ze środowiska naturalnego.

 

Pijawka przyczepia się do ciała pacjenta przy pomocy otworu gębowego, posiadającego przyssawki oraz trzy, promieniście ułożone szczęki. Każda ze szczęk to ok. 80-90 niewielkich, chitynowych ząbków. Nakłucie skóry ma więc kształt trzech, promieniście rozchodzących się linii, a głębokość przecięcia to zaledwie ok. 1,5 mm. Moment przegryzienia skóry jest porównywany do zastrzyku albo ugryzienia komara. W czasie zabiegu pijawki mogą wyssać nawet 4-8 ml krwi, jednocześnie uwalniając do krwiobiegu człowieka liczne substancje lecznicze. Po zabiegu pijawki są utylizowane, gdyż używane są do zabiegów tylko jednorazowo.

 

Jeśli dany pacjent nigdy wcześniej nie przechodził takiego zabiegu, za pierwszym razem używa się maksymalnie do 4 pijawek. Po zabiegu krew z rany sączy się nawet do 24 godzin, dlatego ważne jest, by zrobić odpowiedni i solidny opatrunek. Jednorazowe leczenie pijawkami trwa zwykle od 45 do 90 min, w zależności od tempa pracy pijawki, na które ma wpływ pogoda, ciśnienie pacjenta oraz miejsce przystawienia.

Po zabiegu zakładamy opatrunek z markowej gazy (nie używamy podpasek ani wacików kosmetycznych). Należy go zmienić po mniej więcej 12h.

 

Jakie są techniki stawiania pijawek?

W zależności od tego, na co pacjent jest leczony, możemy wyróżnić różne techniki stawiania pijawek:

 • Technika leczenia miejscowego – jest to jedna z najpopularniejszych technik. Pijawki przystawiane są wówczas bezpośrednio w miejscu leczonym. Wykorzystuje się tutaj silne działanie produkowanych przez pijawkę substancji, które rozszerzają naczynia krwionośne oraz zwiększają przenikanie przez błony komórek i tkanek pozostałych hirudozwiązków.
 • Hirudokompleksoterapia – jest to bardzo znana technika, jeśli chodzi o terapię kompleksową i profilaktyczną, używana m. in. w hamowaniu procesów starzenie organizmy czy profilaktycznym leczeniu miażdżycy. Wówczas pijawki przystawiane są w wybranych miejscach ciała tak aby oddziaływać na wiele układów narządów wewnętrznych np. wątroba, nerki, kość ogonowa.
 • Hirudoenergoterapia – pijawki przystawiane są do konkretnych stref energetycznych ciała.
 • Hirudorefleksoterapia – oddziaływanie na punkty ciała, które wykorzystywane są zwykle w akupunkturze.
 • Hirudoneuroterapia – hirudozwiązki oddziałują na układ nerwowy człowieka.
 • Hirudoautoimmunoterapia – tutaj pobiera się krew z wcześniej przystawionej pijawki oddziałuje na układ limfatyczny, takie zabiegi wykonuje się niezwykle rzadko i tylko pod nadzorem lekarza.

W naszym gabinecie w zależności od chorób pacjenta stosujemy głównie leczenie miejscowe i hirudokompleksoterapie.

 

Jakie są najczęstsze przeciwwskazania do leczenia pijawkami?

Najczęstszymi przeciwwskazaniami są:

 • Zła morfologia – przed zabiegiem w szczególności trzeba zwrócić uwagę na hemoglobinę, hematokryt i płytki
 • Brane leki – nie wolno łączyć leczenia pijawkami z lekami rozrzedzającymi krew (np. Acard, Polocard, Clexane, Acenocumarol), nie zaleca się też równoczesnego stosowania pijawek i antybiotyków/sterydów)

Wszystkie przeciwwskazania znajduja się na stronie https://pijawki.abros.pl/hirudoterapia-metoda-leczenia/

 

Jak się zapisać na zabieg?

Zapisy przyjmujemy telefonicznie pod nr 22-877-33-77. Na pierwszy zabieg prosimy zabrać całą dokumentacje medyczną (w szczególności ostatnią morfologię, wypisy ze szpitala, USG itp.) oraz listę leków. Sama konsultacja jest bezpłatna.

 

 

Podsumowanie informacji o leczeniu pijawkami
 • Wartość merytoryczna artykułu
 • Dokładny opis specjalistycznych pojęć
 • Dokładny opis technik
5

wypisy

Niniejszy artykuł opisujący leczenie pijawkami ma na celu dokładnie poinformowanie i pacjentów i kursantów o technikach, wskazaniach, przeciwwskazaniach, a także o formie i sposobach zgłoszeń na zabiegi i kursy hirudeterapii.